Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych ACADEMICA

Zapraszamy użytkowników do korzystania w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni z  nowej usługi  dostępu do  Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych (CWPN) ACADEMICA, utworzonej przez Bibliotekę Narodową.

ACADEMICA to darmowa wypożyczalnia międzybiblioteczna umożliwiająca korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. W Academice udostępniane są przede wszystkim książki i czasopisma naukowe ze zbiorów Biblioteki Narodowej, w tym: podręczniki akademickie, prace naukowe i popularnonaukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy. Dostępne są również publikacje niskonakładowe oraz niedostępne na rynku wydawniczym. Możemy tutaj znaleźć m.in. rękopisy, nuty, mapy, fotografie, grafiki i rysunki, audiobooki oraz ebooki. 

 

Spośród ponad 3,5 mln dokumentów, ACADEMICA udostępnia:

  • publikacje z domeny publicznej oraz te, które są udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje, z których można korzystać bez ograniczeń, poprzez dowolne urządzenie z dostępem do Internetu, ze strony academica.edu.pl
  • publikacje chronione prawem autorskim dostępne w Informatorium - Czytelnia Czasopism Bieżących (Biblioteka Główna Akademii Marynarki Wojennej, I piętro) na przeznaczonym do tego celu terminalu (po zalogowaniu).

Zasady korzystania z zasobów wypożyczalni cyfrowej ACADEMICA:

  1. należy posiadać ważną legitymację/kartę biblioteczną
  2. odwiedzić Informatorium - Czytelnię Czasopism Bieżących (BG AMW, I piętro)
  3. pobrać kod PIN (hasło) od dyżurującego bibliotekarza, by aktywować dostęp; przy pierwszym logowaniu do systemu Academica czytelnik jest zobowiązany do zmiany otrzymanego hasła na własne.

 Szczegółowe zasady korzystania z systemu dostępne są w:

- podręczniku czytelnika: https://academica.edu.pl/static/Podrecznik-czytelnika-CWPN-Academica.pdf

- regulaminie: https://academica.edu.pl/static/Regulamin-CWPN-Academica.pdf

Pytania związane z bazą Academica prosimy kierować do Informatorium BG AMW na adres e-mail: biblioteka@amw.gdynia.pl lub tel. 261 26 29 46 w. 17

 

Uwaga!

Stanowisko z terminalem dostępowym do CWPN  Academica może być wykorzystywane przez jednego użytkownika przez jedną godzinę, jeżeli są inni oczekujący na dostęp do komputera. Po upływie tego czasu użytkownik jest zobowiązany zakończyć sesję i udostępnić miejsce osobie oczekującej.

Na terminalu, na którym udostępniane są publikacje naukowe, nie ma możliwości pobierania i drukowania przeglądanych materiałów (dotyczy zbiorów chronionych prawem autorskim).