Biblioteka Główna AMW systematycznie dostosowuje się do potrzeb czytelników z niepełnosprawnością. Zewnętrzny podjazd, windy, brak progów w budynku pozwalają czytelnikom dotrzeć do pomieszczeń bibliotecznych, gdzie czeka na nich miła, fachowa obsługa.

Biblioteka Gówna AMW posiada stanowisko ułatwiające osobom niewidomym, niedowidzącym oraz głuchym  korzystanie ze swoich zasobów lub z materiałów własnych. Znajduje się ono w Informatorium (na I piętrze biblioteki, Sala Pracy dla Osób z Niepełnosprawnością nr 107).

Stanowisko wyposażone jest w:

  1. komputer stacjonarny z klawiaturą ZoomText - jest ona podłączona do portu USB komputera, klawisze i przyciski mają czytelne, duże i kontrastowe nadruki, dzięki którym mogą się nią posługiwać osoby słabowidzące; oprogramowaniem ZoomText MagReader – programem powiększającym i czytającym dostosowanym do potrzeb użytkowników niedowidzących, który powiększa i uwydatnia każdy szczegół na ekranie komputera, wypowiada na głos wciskane klawisze i informacje stosownie do bieżącej aktywności użytkownika, a także automatycznie odczytuje dokumenty, strony internetowe, wiadomości e-mail,
  2. powiększalnik przenośny (TOPAZ PHD) zapewnia osobom słabowidzącym swobodę samodzielnego czytania i zapoznawania się ze szczegółami obrazów; urządzenie jest lekkie, kompaktowe, można je składać jak laptop i wygodnie transportować,
  3. drukarka brajlowska ViewPlus EmBraille (drukuje tekst w postaci pisma Brailla),
  4. lupa elektroniczna Ruby XL HD.

Niezwykle istotnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnościami są źródła informacji naukowej dostępne online, czyli bazy wiedzy oraz specjalistyczne wyszukiwarki czasopism elektronicznych. Zasoby umożliwiają korzystanie z materiałów naukowych jak największej grupie użytkowników, niezależnie od posiadanej dysfunkcji.

 

BG AMW 087BG AMW 075BG AMW 053